Aranyalma Integrált Szociális Intézmény Fejér Vármegye
Telephely: 7017 Mezőszilas, Fő út 55.
Telephelyvezető: Nagy-Balogh Anett
Telefon/fax: 06-25-247-014, 06-30/448-1951,
E-mail:
Az intézmény (telephely) típusa:
Ápoló-gondozó otthon, idősek otthona, amely a bentlakók részére teljes körű ellátást biztosít.
Tájékoztató idősotthoni bekerülésről
Megközelíthetőség:
Autóbusszal és gépkocsival is jól megközelíthető az intézmény, kb. 100 m-re található a buszmegállótól.
Az intézmény külső környezete:
Az otthon Fejér vármegye déli részén, Mezőszilas belterületén, a 64-es út mentén, Enyingtől 20 km-re, Sárbogárdtól 15 km-re található.
Az időskorúak otthona négy lakóépületből áll, valamint a hozzá tartozó kiszolgáló épületekből, amelyek csaknem kettő hektáron helyezkednek el. A lakóépületeket tágas udvar, park veszi körül, sétára, pihenésre alkalmas utakkal, öreg vadgesztenyefák árnyékában elhelyezett padokkal.
Az ellátottak elhelyezési körülményei:
Lakóink elhelyezése négy épületben történik. A lakóépületekben a női és férfi férőhelyek mellett házaspárok elhelyezésére alkalmas lakószobák is rendelkezésre állnak. Lakószobáink többsége kétszemélyes, de vannak három és négyágyas szobák is.
Tágas közösségi helyiségek segítik lakóinkat abban, hogy kellemesen teljenek napjaik, igény szerinti koruknak megfelelő, hasznos tevékenységekkel töltsék ki szabadidejüket. A nagyobb rendezvények lebonyolítására is alkalmas ebédlő, televízió nézésére, hozzátartozók fogadására is használható társalgók mellett büszkélkedhetünk egy kisebb könyvtárral is, melyet évek hosszú sora alatt sikerült létrehozni főként adományokból. Vallásgyakorlásra az intézményben kialakított „Imaszobában” nyílik lehetőség. A foglalkoztató helyiségekben jó hangulatban, lelkesen tevékenykednek lakóink.
A lakóépületben büfé üzemel, ahol gyümölcsöt, üdítőket, édességeket, postai árut és más árucikkeket lehet vásárolni.
A telephelyen nyilvános telefon működik, amely segíti a hozzátartozókkal, ismerősökkel való kapcsolattartást.
Ellátottak létszáma
Az otthon 1962 óta működik. 200 fő az engedélyezett ellátotti létszám.
Az otthonban elsősorban azoknak a gondozási szükséglettel rendelkező, nyugdíj korhatárt betöltött időskorú személyeknek a gondozását végezzük, akik egészségi állapota rendszeres gyógyintézeti kezelést nem igényel, és ellátásuk más módon nem oldható meg. Az idősek otthonába az a 18. életévét betöltött, gondozási szükséglettel rendelkező személy is felvehető, aki betegsége, vagy fogyatékossága miatt önmagáról gondoskodni nem tud.
Bekerülésüket tekintve a legtöbben családból, de sokan kórházak ápolási osztályairól, rehabilitációs és más intézményből érkeztek hozzánk.
Munkatársainkról
Az intézmény szakdolgozói megfelelő gyakorlattal és szakképesítéssel rendelkező szakemberek.
Az otthon szakmai szervezete 2 fő részlegre tagolódik:
Egészségügyi – gondozási részleg
Mentálhigiénés részleg,
melyek munkája szorosan egymásra épül.
Ellátási terület:
Fejér vármegye, Székesfehérvár és Dunaújváros vármegyei jogú városokkal együtt.
Fenntartó:
Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, 1132 Budapest Visegrádi u. 49, illetve a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Fejér Vármegyei Kirendeltsége, 8000 Székesfehérvár, Piac tér 12-14.
Vármegyén kívüli kérelem esetén, amennyiben van szabad férőhely, lehetőség van felvételre a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Fejér Vármegyei Kirendeltsége Igazgatójának engedélyével.
Szolgáltatásaink, szakmai munkánk
Az egészségügyi ellátás keretében gondoskodunk a lakók egészségmegőrzését szolgáló felvilágosításról, orvosi ellátásáról, szükség szerinti alapápolásáról és szakápolásról, gyógyszerrel, gyógyászati segédeszközzel való ellátásáról, szakorvosi ellátáshoz, kórházi kezeléshez való hozzájutásához.
A mentálhigiénés tevékenység és a foglalkoztatás fontos részét képezi az intézményben végzett szakmai munkának. A különböző foglalkozásokkal, rendezvényekkel, programokkal, elfoglaltságokkal szeretnénk biztosítani ellátottainknak, hogy tartalmasan teljenek mindennapjaik, megmaradjon az önbecsülésük, érezzék, hogy van feladatuk. Nagyobb rendezvényeinkkel (kerti bográcsos főzés, Idősek Világnapja- lakó- hozzátartozó találkozó stb.) szorosan együttműködve az integrált intézmény telephelyeivel, kitárjuk otthonunk kapuit a külvilág felé, erősítjük lakóink családi, baráti, társadalmi kapcsolatait. Jó munkakapcsolatot alakítunk ki a társintézményekkel, nyugdíjas klubokkal, civil szervezetekkel.
Az otthon fő céljának tekinti, hogy az itt élő idős embereknek a szakmai feladatokon túl szeretetteljes törődést és biztonságot nyújtson.
Térítési díj:
Az intézményi térítési díj összege 2023. április 1. napjától 4250 Ft/fő/nap.
A személyi térítési díj a lakó jövedelmének 80%-a, de nem több az intézményi térítési díj összegénél.
5.700 Ft/hó a lakó számára minimálisan biztosítandó költőpénz, szintén a lakó jövedelme terhére. A jövedelemmel nem rendelkező lakók számára a fenntartó térítésmentes ellátást állapít meg.
Gyógyszerköltség:
Elsősorban közgyógyellátási igazolványok terhére történik a gyógyszerbeszerzés, de az intézmény a jogszabály alapján meghatározott alap-gyógyszerlistában szereplő gyógyszereket térítésmentesen köteles biztosítani. Az ezen kívüli gyógyszerek költsége az igénybevevőt terheli - a személyi térítési díj és költőpénz összegén felüli- maradvány jövedelme terhére.