Aranyalma Integrált Szociális Intézmény Fejér Vármegye
Telephely: 7011 Alap, Arany külsőtanya 1.
Telephelyvezető: Már Lászlóné
Elérhetőség:
Telefon/fax: 06-25-221-120, 06-25-220-540, 06-30-997-0051
E-mail:
A telephely típusa:
Fogyatékos személyeket és Idős személyeket ápoló, gondozó bentlakásos intézmény.
Tájékoztató értelmi akadályozottsággal élők bekerüléséről
Megközelíthetőség:
Autóbusszal Székesfehérvár, Sárbogárd, vonattal Sárbogárd és Dunaújváros irányából jól megközelíthető, kb. 200 és 500 m-re található a megállóktól.
Gépkocsival (GPS-koordináták): 46.835059, 18.662117
Az intézmény külső környezete:
Az otthon lakott területen kívül, Fejér vármegye déli részén, Sárbogárdtól és Alap községtől 5 km-re található.
Az épületeket tágas park, és egyik oldaláról erdő veszi körül.
Az ellátottak elhelyezési körülményei
Lakóink elhelyezése 3 épületben történik. Idősek Otthona lakói az 1993-ban épült gondozási részlegben 4 ágyas szobákban élnek.
Fogyatékos személyek 2 gondozási részlegen, a kastélyépületben 40 fő, 2, 4, 5 ágyas szobákban, és egy 10 fős részlegben 2 ágyas szobákban élnek, a fogyatékos személyek ápoló, gondozó otthoni ellátásban részesülők.
Szabadidejük eltöltésére, foglalkoztatási, foglalkozási, fejlesztési célokra önálló épület áll rendelkezésre pl.: munka-rehabilitációs foglalkoztató helyiségek, teakonyha, mosókonyha, könyvtár, varró-kézimunka szoba, társalgó. Külön épületben található a teljesen felszerelt torna – kondicionáló helyiség, amely foglalkozásokra, kikapcsolódásra, egészségmegőrzésre szolgál.
Ellátottak létszáma
Az otthon 1967 óta működik. 100 fő az engedélyezett ellátotti létszám, melyből 50 fő az Idős ellátásban és 50 fő Fogyatékos ellátásban részesül.
A lakók többsége középsúlyos, illetve súlyos fogyatékkal élő, és szükségleteiben magas támogatást igénylő idős lakó.
Bekerülésüket tekintve a legtöbben családból, a kisebb hányaduk rehabilitációs és más intézményből érkezett hozzánk.
Lakóink többsége cselekvőképességet kizáró illetve korlátozó gondnokság alatt áll.
Munkatársaink létszáma
Az intézmény szakdolgozói létszáma 39 fő, technikai létszáma 20 fő.
Az otthon szakmai szervezete 2 fő részlegre tagolódik :
Egészségügyi – szakmai részleg (ápoló, gondozó és egészségügyi csoport)
Mentálhigiénés, foglalkoztatási részleg
melyek munkája szorosan egymásra épül.
Ellátási terület:
Fejér vármegye, Székesfehérvár és Dunaújváros megyei jogú városokkal együtt.
Fenntartó:
Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, 1132 Budapest, Visegrádi u. 49.
Vármegyén kívüli kérelem esetén, amennyiben van szabad férőhely, lehetőség van felvételre a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Fejér Vármegyei Kirendeltsége Igazgatójának engedélyével.
Szolgáltatásaink, szakmai munkánk
Az intézmény 50 fő értelmileg akadályozott és 50 fő időskorú lakónak biztosít bentlakásos elhelyezést. Évek óta törekszik arra, hogy a lakók számára minél szélesebb körben biztosíthassa az állapotuknak, igényeiknek megfelelő önállóságot, döntési lehetőséget, a képességeikre, készségeikre, azok fejlesztésére irányuló foglalkoztatást, a szabadidős és kulturális lehetőségek körének bővítését.
A lakókat évente több napos turnusokra kíséri el a szakszemélyzet üdülni, színházba járnak, kirándulnak, állatkertbe-, vidámparkba-, múzeumokba jutnak el. Minden jelentősebb ünnepre műsorral készülnek az itt élők, zenés-táncos rendezvények zajlanak külsős zenészek bevonásával is. A szabadidő hasznos és értelmes eltöltése fontos a telephelyen élők számára. Fontosnak tartjuk, hogy lakóink életét ne az egyhangúság jellemezze. Igyekszünk minél szélesebb, a lakóink igényeinek megfelelő programokat kínálni.
Az intézményben lehetőséget biztosítunk a különböző felekezetek vallásgyakorlására. Fontos szerepe van az imának, ami nyugtat, békét nyújt, a lelki egészség megőrzésével segíti a mentálhigiénés munkát.
A szocioterápiás foglalkoztatások formái közül lakóink részt vesznek munkaterápiában, illetve terápiás és készségfejlesztő foglalkozásokon. Ezeknek célja a lakóink meglévő képességeinek fejlesztése, illetve szinten tartása, valamint a fejlesztő foglalkoztatásra való felkészítés. A foglalkoztatás célja lakóink érdeklődésének felkeltése, fenntartása, a mindennapok ésszerű tartalommal való kitöltése, a hasznosság-érzés növelése. A foglalkoztatás segítséget nyújt a tolerancia javításában, képességük megtartásában és fejlesztésében. Pályázati forrásból megvalósult a kismadár-ház kialakítása, szabadidős park eszközeinek bővítése. Pályázat keretében az intézmény 6,3 millió forintot nyert el, melyből kialakított és felszerelt két tan-műhelyt 24 fő lakó számára. Itt apróbb faipari munkák végzése, szőnyegszövés és dísztárgyak készítése folyik napi 4 órában, fejlesztő foglalkoztatás keretében.
Térítési díj
Az intézményi térítési díj 2023. év április 1. napjától 4635 Ft/fő/nap mindkét ellátási forma esetében, illetve a lakó jövedelmének 80%-a.
5.700 Ft/hó a lakó számára minimálisan biztosítandó költőpénz, szintén a lakó jövedelme terhére. A jövedelemmel nem rendelkező lakók számára a fenntartó térítésmentes ellátást állapíthat meg.
Gyógyszerköltség:
Elsősorban közgyógyellátási igazolványok terhére történik a gyógyszerbeszerzés, de az intézmény a jogszabály alapján meghatározott alap-gyógyszerlistában szereplő gyógyszereket köteles biztosítani. Az ezen kívüli gyógyszerek költsége az igénybevevőt terheli - a személyi térítési díj és költőpénz összegén felüli- maradvány jövedelme terhére.